Home Välismaa Valgevene KGB sundis Ryanair lennuki Minskis maanduma

Valgevene KGB sundis Ryanair lennuki Minskis maanduma

by Annika Kask
Ryanair

Valgevene KGB sundispettusega Leetu teel olnud Ryanairi lennuki 171 reisijaga Minskis maanduma. Leedu presidendi sõnul on see on pretsedenditu juhtum.

ILMATEADE: VAATA KAS SAJAB VIHMA VÕI PAISTAB PÄIKE

Valgevene opositsiooniliider Svjatlana Tsihhanovskaja väidab, et president Aleksandr Lukašenka režiim kaaperdas Ateenast Vilniusse lennanud lennuki ja sundis selle maanduma Minskis. Kaaperdamise põhjus oli, et lennukipardal lendas Valgevenes terrorismis süüdistatav opositsiooniaktivist ja ajakirjanik Roman Protasevitš.

On täiesti ilmne, et operatsioon lennuki ülevõtmiseks korraldati aktivisti ja blogija Roman Protasevitši vahistamiseks

Svjatlana Tsihhanovskaja

Valgevene KGB vahistas pühapäeval Minski lennuväljal võimukriitilise ajakirjaniku, kes asus lennukis, mis maandus seal pärast valeks osutunud pommiähvardust.

Raman Pratasevichit võib kodumaal oodata surmanuhtlus

Valgevene võimud võtttsid ajakirjanik Roman Pratasevichi kinni kohe pärast seda, kui Ateenast Vilniusesse teel olnud Ryanairi lennuk Minskis maandus.

Ryanari lennuk sooritas Minski lennuväljal hädamaandumise, sest piloodid said teate pardal oleva pommi kohta. Kohale saabunud demineerijad lennukist aga ühtki lõhkeseadeldist ei leidnud.

“Režiim pani lennuki pardal asunud reisijate ja kogu tsiviillennunduse turvalisuse ohtu selle nimel, et õiendada arved inimesega, kes oli Valgevene ühe kõige suurema sõltumatu Telegram-kanali toimetaja. Ainult selle tõttu tunnistati ta terroristiks ja ainult seepärast võib Ramani ähvardada surmanuhtlus. Alates tänasest päevast ei või mitte ükski inimene, kes lendab üle Valgevene territooriumi, olla kindel oma julgeolekus, sest Valgevene režiim kuritarvitab tsiviillennunduse reegleid, et võtta kinni neid, kes ei nõustu režiimiga,” teatas Tsihhanovskaja.

Seni on juhtunu kohta vähe teada ja on ka selgusetu, kes pommiähvarduse tegi

Pratasevich (venepäraselt Roman Protasevitš) oli üks sotsiaalmeedia kanalis Telegram edastatud uudistekanali NEXTA-Live juhte. Kanalis kajastati opositsiooni proteste pärast mullu augustis toimunud presidendivalimisi, mille võltsimise toel kuulutas ennast taas võitjaks senine riigipea Aleksandr Lukašenko.

Vene uudisteagentuur Interfax kirjutas, et Valgevene võimudele lähedase allika andmeil tegi otsuse lennuki maandamiseks Lukašenko isiklikult. Tema korraldusel saadeti Valgevenest üle lennanud reisilennukit jälgima ka riigi õhujõudude hävitaja MiG-29, mis jätkab Minski lennujaama ümbruses ptarullimist seni, kuni Ryanairi lennukit läbi vaadatakse ja see siis Leedu piirini saata.

Varasemalt on juba teada, et Valgevene võimud kuulurtasid Pratasevichi juhitud kanali mullu novembris ekstremistlikuks ning Pratasevich kuulutati rahvusvaheliselt tagaotsitavaks. Koos Pratasevichiga esitati süüdistus ka Stsyapan Putsilale, kes samuti tegutses NEXTA-Live-i juures.

2020. aasta novembris pöördus Valgevene prokuratuur Poola justiitsministeeriumi poole taotlusega Pratasevich vahi alla võtta ning kodumaale saata, et teda saaks massimeeleavalduste korraldamise eest kriminaalvastutusele võtta.

Välismaa

5 1 vote
Article Rating
Spread the love

Related Articles

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x