Värske uuringu kohaselt aitab laialdaselt levinud koroonaviiruse mutatsioon kaasa selle kiirele levikule. Tegemist on olulise leiuga, et mõista koroonaviiruse arengut ja seejuures arendada tõhusamalt vaktsiini.s #StopCovid19

Spordiuudised - Sporto.ee

Mutatsioon D614G tekkis viiruse ogavalgus esmakordselt jaanuaris. Ogavalguks nimetatakse seda viiruse osa, mis asub viiruse pinnal ja mis meenutab kiirt. Just ogavalgul on oluline roll rakkude nakatumise protsessis. Kui mõned üksikud riigid, sealhulgas Hiina kõrvale jätta, sai mutatsioon D614G domineerivaks pea kogu maailmas.

Pei-Yong Shi ja tema kolleegide teadlasrühm uuris viiruse mutatsiooni mõju hamstrite peal. Uuringust selgus, et mutatsioon D614G ei muuda haiguse kulgemise raskust, vaid see aitab kaasa tõhusamale viiruse levikule.

"Hamstrite peal tehtud kliinilised vaatlused näitavad, et mutatsioon suurendab viiruskoormust COVID-19 patsientide ülemistes hingamisteedes, kuid mutatsioon ei ole seotud haiguse raskusega," ütles uuringu vanemautor Pei-Yong Shi. Ühtlasi selgus, et kõnealust viiruse mutatsiooni hamstritekopsudest ei leitud. Nõnda vähendab mutatsioon tõenäoliselt viiruse võimet end kopsudes paljundada.

Lisaks sellele oli mutantviirus erinevatel temperatuuridel nakkavuse säilitamisel stabiilsem kui looduslikku tüüpi viirus. Kõrgematel temperatuuridel hakkab viiruse võime rakke nakatada tavaliselt kiiresti vähenema.

Üks osa uuringust oli võrrelda, kui tundlik on looduses leviv viirus ja selle mutatsioon antikehadele. Tuleb välja, et mutatsioon ei mõjuta viiruse vastu tekkivate antikehade neutraliseerivat toimet. Antikehad seonduvad muteerunud viirusega isegi veidi paremini. See maandab hirme, et ogavalgul põhinevad vaktsiinid ei tööta mutatsiooni tõttu kuigi hästi.

Alates koroonaviiruse pandeemia puhkemisest on kirjeldatud enam kui 12 000 erinevat SARS-CoV-2 viiruse mutatsiooni, kuid ülekaalukalt kõige levinum ongi just D614G.

Juba aprillis hoiatasid USA teadlased Bette Korber ja David Montefiori võrguvaramus bioRxiv avaldatud töös, et mutatsioon D614G on kasvava sagedusega viiruse mutatsioon. Toona ei saanud välistada aga võimalust, et tegu on pelgalt juhuste kokku langemisega. Näiteks võis viiruse muteerunud vorm lihtsalt esimesena Hiinast Euroopasse jõuda ja levida sealt mujalegi.

Nüüd ilmunud töö näitab aga, et D614G mutatsiooniga nakatatud hingamisteerakkude koekultuuris oli viiruse hulk viienda päeva lõpuks 2,1 kuni 8,6 korda kõrgem. Samuti leidus mutatsiooniga viirust rohkem juhul, kui rakke nakatati korraga mõlema viirusevormiga või muteerunud viirust oli alguses isegi vähem.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köhapalavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!

Comments (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
There are no comments posted here yet

Lisa oma kommentaar

  1. Posting comment as a guest.
Rate this post:
0 Characters
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
Type the text presented in the image below