Põhja-Korea armee lasi täna hpommikul õhku demilitariseeritud tsooni paiknenud kahe riigi vahelise kontaktbüroo hoone mida kasutati diplomaatiliseks suhtluseks. Samuti ähvardab Põhja-Korea oma vägede sisseviimist demilitariseeritud tsooni.

Olukord Põhja-Korea ja Lõuna-Korea vahel on viimasel kuul kiiresti eskaleerunud peale seda kui Põhja-Korea juht Kim Jong teatas, et katkestab igasugused suhted USA-ga ja on valmis oma väed viima kahe riigi vahelisele demilitariseeritud tsooni.

Põhja-Korea on piiri lähedal puhunud Korea koostööbüroo, teatas Lõuna-Korea naabrussuhete ministeerium.

Ministeeriumi teatel hävis teisipäeva pärastlõunal kohaliku aja järgi Kaesongi piirilinnas Põhja-Korea poolel asuv kontorihoone. Põhja-Korea pole asja veel kommenteerinud, kuid on varem ähvardanud hoone hävitada. Piirkonna laastamise kohta pole täpset teavet.

Kontaktbüroos töötas maksimaalselt kümneid inimesi, kuid koronaviiruse leviku tõkestamiseks suleti see ajutiselt jaanuaris.

Lisaks 2018. aastal avatud koostöökontorile on Kaesongil Koreas ka ühisettevõtteid. Kaesong asub Panmunjomi lähedal, kus Korea sõja ajal lepiti kokku relvarahus ja kus toimuvad Korea vahelised läbirääkimised.

Varem teisipäeval jätkas Põhja-Korea flirtimist Lõuna-Koreaga. Riigi armee teatas oma valmisolekust viia väed kahe riigi vahelisse demilitariseeritud tsooni.

Kim Jong-un'i õde ähvardas sõda

Selle kuu alguses teatas Põhja-Korea, et katkestab igasuguse ametliku suhtluse oma lõunanaabriga ja nädalavahetusel ähvardas riigi juhi Kim Jong-uni mõjukas õde Kim Yo-Jong Lõuna-Koread vaenutegevusega.

Loe lisaks: Põhja-Korea liidri õde ähvardab Lõuna vastu kättemaksu - Kim Yo-Jong ütleb, et armee on valmis tegutsema, üksikasjad pimedas

Nüüd teatas Põhja-Korea armee, et korealaste suhted halvenevad. Sõjavägi teatas, et uurib vägede demilitariseeritud tsooni kolimise plaani ja teatas, et on täielikult valmis kõiki valitsuse otsuseid täielikult rakendama.

Põhja-Korea ähvardused võivad tähendada, et see plaanib taastada piiripunktid, mis hävitati Korea liidrite vahel 2018. aastal sõlmitud kokkuleppe tagajärjel. Korea piir on olnud tugevalt relvastatud ja tihedalt valvatud, kuid kaheaastane leping suutis leevendada sõjalisi pingeid piiril.

Põhja-Korea on pettunud sanktsioonidest

Põhja-Korea karmid kõned on vähemalt formaalselt reaktsioon Lõuna-Korea aktivistide poolt riiki saadetud propagandalehtedele. Korea liidrid leppisid 2018. aastal kokku propagandakommunikatsiooni lõpetamises, kuid hiljuti on lendlehed taas põhjapiiri ületanud.

Asjatundjate hinnangul võib Põhja-Korea siiski tahtlikult olukorda eskaleerida, et see saaks hiljem kasutada pingete leevendamist läbirääkimiskiibina.

Põhja-Korea on teadupärast pettunud, et riigi suhtes kehtivad endiselt ranged sanktsioonid ning USAga peetavates tuumadesarmeerimisläbirääkimistel pole edusamme tehtud. Riik on näidanud süüdistavat sõrme Lõuna-Korea suunas, kust ta on lootnud sanktsioonide leevendamiseks rohkem tuge.

Lõuna-Korea president Moon Jae-in on pöördunud põhjanaabri poole pöördumisega, et nad ei peaks dialoogi võimalust välistama. Moon on teinud suuri investeeringuid Korea rahuprotsessi, mis pole pärast 2018. aastal tehtud edusammudest suurt edu saavutanud.

Välisuudised

Comments (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
There are no comments posted here yet

Lisa oma kommentaar

  1. Posting comment as a guest.
Rate this post:
0 Characters
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
Type the text presented in the image below