Home Eesti Välisministeerium kutsus Hiina suursaadiku vaibale

Välisministeerium kutsus Hiina suursaadiku vaibale

by Annika Kask
Hiina ja Euroopa Liit

Välisministeerium kutsus välja Hiina Rahvavabariigi suursaadiku Eestis Li Chao, et avaldada tugevat rahulolematust Euroopa Liidu ja tema kodanike vastu suunatud sanktsioonidega.

HIINA VIDEOD

Hiina kehtestas sanktsioonid Euroopa parlamendisaadikute, diplomaatide ja teaduritele sel esmaspäeval. Välisministeeriumi hinnangul on Hiina selline reageering lubamatu ning mõistab sanktsioonide kehtestamise hukka.

Eesti välisministeerium kutsus täna, 24. märtsil välja Hiina suursaadiku Eestis Li Chao, et avaldada tugevat rahulolematust Euroopa Liidu kodanike, mõttekodade ja institutsioonide vastu suunatud sanktsioonidega.

Välisministeerium

Ministeerium rõhutas, et inimõigused on universaalsed ja kõik riigid, ka Hiina, on kohustatud tagama inimõiguste ja põhivabaduste kaitse vastavalt ÜRO inimõiguste ülddeklaratsioonile. Ministeeriumi teatel ei aita Hiina selline tegevus kuidagi edendada Euroopa Liidu koostööd Hiinaga ega toeta ka Eesti ja Hiina kahepoolsete suhete arendamist.

Välisministeerium teavitas saadikut, et Eesti jätkab inimõiguste kaitsmist kõikjal maailmas ning toetab ELi inimõiguste sanktsioonirežiimi alusel seatud piiranguid ja on põhjendatud juhtudel alati valmis neid laiendama.

Euroopa Liit on omalt poolt kehtestatud sanktsioonid inimõigusi rikkuvate Hiina ametiisikute vastu.

Hiina kehtestas sanktsioonid Euroopa Parlamendi ja riikide parlamentide liikmete, diplomaatide ja teadurite vastu pärast seda, kui EL-i riikide välisministrid olid esmaspäeval otsustanud panna sanktsioonide alla neli juhtivat Hiina ametnikku, sealhulgas kõrgeima julgeolekujuhi Chen Mingguo inimõiguste rikkumiste eest uiguuride vastu Xinjiangi regioonis.

Eesti välisministeeriumi hinnangul on Hiina selline reageering lubamatu ja hukkamõistu väärt. “Inimõigused on universaalsed ja kõik riigid, ka Hiina, on kohustatud tagama inimõiguste ja põhivabaduste kaitse vastavalt ÜRO inimõiguste ülddeklaratsioonile. Hiina selline tegevus ei aita edendada Euroopa Liidu koostööd Hiinaga ega toeta ka Eesti ja Hiina kahepoolsete suhete arendamist,” rõhutas välisministeerium.

Euroopa Liidu kehtestatud sanktsioonid on suunatud inimõigusi järjekindlalt rikkuvate Hiina ametiisikute vastu ja need põhinevad tõendusmaterjalidel, märkis Eesti välisministeerium.

USA, Kanada, Ühendkuningriigi ja EL-i esmaspäeval kehtestatud sanktsioonid olid Euroopa Liidu jaoks esimesed sanktsioonid Hiina suhtes pärast 1989. aasta Tiananmeni veresauna.

Peking hoiatas Brüsselit sanktsioonide kehtestamise tagajärgede eest, kuid Hiina vastulöögi suurus hämmastas Euroopa liidreid.

Hiina sanktsioonide nimekirjas on meedia andmeil viis Euroopa Parlamendi liiget, teadlased, liikmesriikide parlamentide liikmeid, Euroopa riikides asuvad mõttekojad. Samuti on nimekirjas 27 liikmesriigi suursaadikud, kes esindavad oma riiki Brüsselis EL-i poliitika- ja julgeolekukomitees (PSC) ning nende pereliikmed. Kõik nimekirjas olevad inimesed ei tohi siseneda Hiinasse, Hongkongi ega teha Hiinaga äri.

Poliitika

5 1 vote
Article Rating
Spread the love

Related Articles

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x